Čo znamená, ak vás svrbí pravá dlaň? Budete prekvapení!

Čo znamená, ak vás svrbí pravá dlaň? Budete prekvapení!
 • 30.01.2024
 • Lenka Biba Slovak

Keď vás svrbí pravá dlaň, môže to byť spojené s rôznymi poverami či znameniami v rôznych kultúrach. Napríklad v niektorých kultúrach sa verí, že svrbenie pravej dlane znamená príjemné prekvapenie, šťastie alebo finančný príjem. Taktiež sa hovorí, že keď svrbí pravá dlaň, môže to znamenať, že niekto po vás túži alebo na vás myslí.

Je však dôležité si uvedomiť, že tieto znamenia a povery nemajú vedecké opodstatnenie či lekárske vysvetlenie. Svrbenie pravej dlane môže mať rôzne ďalšie vysvetlenia, ako napríklad alergickú reakciu, suchú pokožku alebo iné podráždenie. Ak vás pravidelne svrbí pravá dlaň alebo máte iné zdravotné obavy, odporúčame sa poradiť s odborníkom.

Symbolika pravej ruky

Symbolika pravej ruky sa rôzne interpretuje v rôznych kultúrach a náboženstvách.

Tu je niekoľko významov, ktoré sa často spojujú s touto symbolikou:

 • Sila a moc - pravá ruka sa často považuje za symbol sily a moci. Pre väčšinu ľudí je pravá ruka dominantná, pretože ju používajú na väčšinu úkonov. Preto sa jej často pripisuje sila a vplyv.
 • Ochrana - pravá ruka je tiež často spojená s ochranou. Napríklad, v kresťanskej tradícii sa modlíme s pravicou na srdci, čo symbolizuje našu oddanosť a ochranu.
 • Dôvera a vernosť - v niektorých kultúrach sa ľudia navzájom doslova stískajú za pravú ruku, a to na znak vyjadrenia dôvery a vernosti. Toto gesto sa často používa pri politických dohodách alebo pri obchodných partnerstvách.
 • Božie požehnanie - v mnohých náboženských tradíciách sa pravica považuje za posvätnú. Napríklad v kresťanstve je to pravá ruka Ježiša Krista, ktorý sa modlil za požehnanie.

Je dôležité si uvedomiť, že symbolika ruky môže mať rôzne významy v rôznych kultúrach a náboženstvách. Preto je vždy vhodné rozpoznať kontext a konkrétny význam symboliky pravej ruky v danom prostredí.

Ruky a dlane - čo znamená svrbenie rúk?

Svrbenie pravej ruky a s tým súvisiace príčiny svrbenia dlaní sú rôzne. Niektoré z najbežnejších príčin sú:

 • Suchá koža - keď je koža suchá, môže to spôsobiť svrbenie. To môže byť spôsobené nedostatočnou hydratáciou, používaním agresívnych čistiacich prostriedkov alebo dlhodobým vystavením chladu a vetru.
 • Kontaktná dermatitída - toto je alergická reakcia na niektorú látku, s ktorou ste prišli do kontaktu. To môže zahŕňať chemikálie, ako sú čistiace prostriedky, mydlá, dezinfekčné prostriedky a rôzne druhy odevu.
 • Ekzém - ekzém je zápalové ochorenie kože, ktoré môže spôsobiť svrbenie, začervenanie a suchú pokožku.
 • Infekcie - infekcie kože, ako napríklad hubové alebo vírusové infekcie, môžu spôsobiť svrbenie rúk a dlaní.
 • Alergická reakcia - niektoré látky alebo potraviny môžu spôsobovať alergické reakcie, ktoré sa môžu prejaviť aj svrbením rúk a dlaní.

Ak trpíte svrbením rúk a dlaní, je dôležité poznať príčinu, aby ste mohli zvoliť vhodnú liečbu. Ak tento problém pretrváva alebo je veľmi nepríjemný, odporúča sa navštíviť lekára, ktorý vám môže poskytnúť diagnózu a predpísať vhodné lieky alebo krémy.

Neprehliadnite: Chrípka - STOP! Ochráňte sa pred chrípkou s týmito superpotravinami

Význam svrbenia dlaní

Význam svrbenia dlaní sa v niektorých kultúrach často pripisuje znameniu šťastia alebo finančného úspechu. Napríklad niektorí veria, že ak vás svrbí pravá dlaň, môže to znamenať príchod financií alebo dobrých správ. Svrbenie ľavej dlane naopak môže byť interpretované ako niečo, čo by si mal zaslúžiť.

 • V iných kultúrach môže mať svrbenie dlaní iný význam alebo sa môže považovať za bežnú fyziologickú reakciu spôsobenú suchou pokožkou, alergiou alebo inými faktormi.
 • Je dôležité si uvedomiť, že význam svrbenia dlaní je skôr spojený s poverami alebo kultúrnymi presvedčeniami ako s vedeckými faktami.

Čo znamená, keď vás svrbí pravá dlaň?

Význam svrbenia pravej dlane sa líši v rôznych kultúrach. Tu je niekoľko rôznych výkladov:

 • Peniaze - v mnohých kultúrach je svrbenie pravej dlane spojené s očakávaním finančného príjmu, možno nových príležitostí alebo zisku. Verí sa, že keď vám svrbí pravá dlaň, môžete očakávať peniaze alebo niečo hodnotné, napríklad výhru v lotérii alebo žrebovaní.
 • Stretnutie s cudzím človekom - v niektorých kultúrach sa verí, že svrbenie pravej dlane znamená, že sa o vás niekto, s kým ste sa ten deň stretli po prvýkrát, zaujíma alebo na vás intenzívne myslí.
 • Darček - v iných kultúrach sa svrbenie pravej dlane považuje za znak toho, že dostanete darček.

Svrbenie pravej dlane môže mať aj iné vedecké príčiny, ako je suchá koža, alergie, podráždenie alebo jednoducho fyzická námaha. Je vhodné zvážiť tieto faktory, keď sa zamýšľate nad významom svrbenia svojej pravej dlane.

Odporúčame aj: Marinovanie mäsa: Najlepšie spôsoby a tipy!

Čo robiť, keď vás svrbí pravá a ľavá dlaň?

Svrbenie pravej a ľavej dlane môže mať rôzne príčiny.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete zmierniť svrbenie:

 • Opláchnite si ruky studenou vodou - studená voda môže pomôcť zmierniť svrbenie a upokojiť podráždenú pokožku. Opláchnite si ruky studenou vodou na niekoľko minút a opatrne ich osušte.
 • Použite hydratačný krém - suchá pokožka môže byť jednou z príčin svrbenia. Naneste hydratačný krém na ruky, najmä po umytí alebo keď pociťujete svrbenie.
 • Vyhnite sa alergénom - ak máte svrbenie na rukách, môže to byť spôsobené alergickou reakciou na niečo, čoho ste sa dotkli. Skúste identifikovať alergén a vyhnite sa mu.
 • Nedrhnite si ruky - drhnutie a škrabanie môže spôsobiť podráždenie a môže aj zhoršiť svrbenie. Snažte sa udržiavať ruky čo najčistejšie.
 • Uistite sa, že vám nehrozí infekcia - svrbenie na rukách môže byť príznakom infekcie. Ak je svrbenie spojené s červenou, opuchnutou alebo boľavou pokožkou, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Vyskúšajte prírodné prostriedky - niektoré prírodné prostriedky, ako napríklad aloe vera, olej z čaju, môžu pomôcť zmierniť svrbenie na rukách. Skúste ich aplikovať na postihnutú oblasť.

Ak sa svrbenie na vašich rukách nezlepší alebo sa zhoršuje, skúste svoj stav konzultovať s lekárom alebo dermatológom.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Anna Vargová 25.02.24 18:17

AV
karma
100.00

Zaujímavý článok.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní