Všetko, všade, naraz: Akčné sci-fi nezávislého štúdia zaujme!

Všetko, všade, naraz: Akčné sci-fi nezávislého štúdia zaujme!
  • 21.07.2022
  • Veronika Nemčeková

Jedno z najväčších filmových prekvapení tohto roka, snímka Všetko, všade, naraz, prichádza aj do slovenských kín. Nenechajte si ho ujsť!

O vznik sa zaslúžilo nezávislé štúdio

Originálne akčné sci-fi s netradičným názvom Všetko, všade, naraz (v origináli Everything Everywhere All at Once) sa tento rok stalo vo svete kinematografie hotovou senzáciou. Z neznámeho filmu od nezávislého štúdia sa totiž stal megahit, ktorý doteraz celosvetovo zarobil už viac ako 90 miliónov dolárov. Ako sa to tejto nízkorozpočtovej snímke, na ktorej vizuálnych efektoch sa údajne podieľali len piati ľudia, podarilo?

Odporúčame: Potraviny spôsobujúce problémy so sústredením. Vyvarujte sa im!

Všetko, všade, naraz

Zdroj: Bontonfilm

Odviazanejší „mnohovesmír šialenstva“?

Pravdepodobne vďaka mladíckemu nadšeniu, kreativite tvorcov a ich úprimnej láske k filmu. Za snímkou Všetko, všade, naraz stojí režisérske duo Daniel Kwan a Daniel Scheinert (známe aj od pod spoločnou prezývkou Daniels), ktoré sa doteraz do povedomia filmových fanúšikov zapísalo najmä poriadne bizarnou komediálnou drámou Swiss Army Man s Danielom Radcliffeom v hlavnej úlohe.

A hoci snímka Všetko, všade, naraz so svojím rozpočtom 25 miliónov dolárov ani zďaleka nemôže konkurovať veľkolepým hollywoodskym blockbusterom, mnohí recenzenti ju považujú za oveľa lepší film ako poslednú marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva.

Podobne ako najnovší Doctor Strange sa aj sci-fi novinka Všetko, všade, naraz venuje téme multivesmíru a paralelných realít. Ponúka však divákov oveľa odviazanejší „mnohovesmír šialenstva“ ako spomenutá komiksovka.

Manžel z inej dimenzie

Žena v strednom veku (Michelle Yeoh) sa nudí so svojím manželom, začína neznášať svojho otca a veľmi si nerozumie s dcérou, ktorá zase pre zmenu začína neznášať ju. Jej práčovňa smeruje ku krachu a úradníčka z finančného úradu (Jamie Lee Curtis) jej k tomu hodila na krk daňové priznanie. Práve sedí na daňovom, keď sa zrazu objaví jej manžel z inej dimenzie a ukáže jej, že má stovky ďalších paralelných životov a nie každý z nich je takýto nanič.

Prečítajte si: Vzťah a tolerancia: Je správne pomenovať to, čo nechceme tolerovať?

Všetko, všade, naraz

Zdroj: Bontonfilm

Množstvo rozličných životov

Vedľa seba totiž existuje množstvo paralelných vesmírov a všetkým teraz hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Na hlavnú hrdinku tak čaká niečo ešte desivejšie, než sú dane, pretože jedine ona môže zlo s veľkým „Z“ zastaviť. Má totiž schopnosť prestupovať alternatívnymi vesmírmi, nasávať z nich schopnosti a zručnosti svojich paralelných ja a tie potom použiť na záchranu všetkých svetov.

V jednom je filmovou hviezdou, v inom kuchárkou, v ďalšom majsterkou kung-fu, niekde má namiesto prstov párky, inde si úradníčku z finančného úradu vzala za ženu a niekde je zase obyčajným kameňom. Na všetky svoje ja sa môže napojiť a žiť naraz nespočetné množstvo rozličných životov. Áno, je to presne také šialené a zábavné, ako to znie.

Pozitívne recenzie naznačujú úspech

Na medzinárodnom serveri Rotten Tomatoes má snímka Všetko, všade, naraz od kritikov fantastické hodnotenie 95% a nadšení sú z nej aj diváci a filmoví nadšenci. Tí sa zhodujú v tom, že niečo ako táto snímka sa vo svete kinematografie len tak často nevidí.

„Je to čistý ohňostroj technickej bravúry, divokej invencie, emotívneho rozprávania, komediálnej geniality, akčného majstrovstva a vynikajúcich hereckých výkonov. Pre filmy ako Všetko, všade, naraz bola vynájdená kinematografia.“ (Ben Travis, magazín Empire).

Je takmer nemožné ho opísať, je iný ako všetko, čo ste doteraz videli. Je to najlepší americký film posledných rokov a nepochybne najlepší film v kinách za obdobie pandémie.“ (Jacob Hall, Slash Film).

Snímka Všetko, všade, naraz je predurčená nielen na to, aby sa stala jedným z najlepších filmov roka, ale aj klasickou komédiou, ktorú si určite budeme vážiť ešte dlhé desaťročia.“ (Kristy Puchko, Mashable).

Pozri aj: Kancelársky stôl vyrobený doma? Prečo nie! TOP nápady, ako na to

Ak uvedené vás hodnotenia zaujali, určite si snímku Všetko, všade, naraz nenechajte ujsť na veľkom plátne. Do slovenských kín prichádza už 21. júla 2022.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní