Pečeň si môžete aj prejesť: Máte ju fit?

Pečeň si môžete aj prejesť: Máte ju fit?

Hlavný metabolický orgán, ktorý je vďaka svojim superschopnostiam jedinečný. Výkonná továreň či elektráreň v ľudskom tele. Dokáže sa obnoviť a dorásť.  Vykonáva až 500 životne dôležitých funkcií. Áno, reč je o pečeni.

V tomto období mnohí ľudia riešia očistné kúry, diéty či detox. Zdravý životný štýl, pohyb a dobre nastavená strava – to je prvé, na čo si spomeniete, ak počujete, že treba zmenu k lepšiemu. Netreba ale zabúdať, že i taká pečeň potrebuje občas podať pomocnú ruku a mali by sme si ju udržiavať v dobrej kondícií.

Hlavnou úlohu pečene je spracovanie látok z krvi. Zodpovedá za trávenie tukov, správny metabolizmus, detoxikáciu škodlivých látok a ochranu tela pred choroboplodnými zárodkami. Má teda aj podstatnú úlohu pri ľudskej imunite, je to akýsi „vrodený imunitný orgán“, syntetizuje a vylučuje plazmatické bielkoviny. A vďaka týmto všetkým vlastnostiam je nenahraditeľná. Málokto si však už uvedomuje, že aj keď je „Supermanom“ medzi ľudskými orgánmi, tak jej regeneračná schopnosť je obmedzená a ak sa dlhodobo poškodzuje, môže vzniknúť fibróza alebo cirhóza pečeňového tkaniva, ktorá sa nedá zvrátiť.

Chorú pečeň však nemusíte mať len z alkoholu. Vedeli ste, že medzi jedno z najrozšírenejších ochorení vyspelých krajín sveta patrí aj steatóza pečene – stukovatená pečeň? Steatózu pečene majú taktiež ľudia, ktorí alkohol vôbec nepijú, alebo ho pijú len málo. A aj keď pečeňová steatóza je prvým stupňom poškodenia pečene pri nadmernom pití alkoholu, aj tí, čo ho vôbec nepijú, môžu ochorieť. Odhaduje sa, že v súčasnosti postihuje až 25 percent svetovej populácie.  Chorých neustále pribúda, lekári nachádzajú steatózu u ľudí rôzneho veku, prevažne s obezitou, hypertenziou, hyperlipoproteinémiou a diabetom 2. typu. Teda u ľudí trpiacich metabolickým syndrómom.

Pozri aj: Čo je Jarischova voda? Jej účinky na pokožku a pleť ťa dostanú!

steatóza pečene

Zdroj: Shutterstock®

Metabolický syndróm? Neviete, o čo ide?

O metabolickom syndróme môžeme hovoriť vtedy, ak sú prítomné najmenej tri z piatich abnormalít:

 • obvod pásu u mužov viac ako 94 cm alebo 80 cm u žien
 • hladina sérových triglyceridov viac ako 1,7 mmol/l
 • hladina sérového HDL-cholesterolu pod 1,0 mmol/l alebo u žien pod 1,3
 • krvný tlak vyšší ako 130 mmHg v systole či 85 mm Hg v diastole
 • hladina glukózy nalačno vyššia ako 5,6 mmol/l alebo prítomnosť už rozvinutého diabetes mellitus (cukrovky) 2. typu.

Rozsah poškodenia pečene definovaný tukom:

 • Steatóza znamená poškodenie viac ako 5 % hepatocytov tukom.
 • Ak je poškodené do 33% hepatocytov, hovoríme o ľahkej steatóze.
 • Stredne ťažká má medzi 34 a 66 %.
 • ťažká steatóza nad 66% hepatocytov poškodených akumulovaným tukom.

Poškodenú pečeň nepodceňujte! Môže viesť k fibróze či cirhóze

U nealkoholového stukovatenia pečene (NAFLD) je prvým stupňom steatóza pečene, keď sa v hepatocytoch, teda v pečeňových bunkách, ktoré tvoria až 60-70 % jej objemu a zodpovedajú za väčšinu funkcií, ktoré pečeň vykonáva, akumuluje tuk v podobe kvapôčok. Obrovský počet kvapôčok tak vytvára množstvo konzistencie na rozhraní medzi tukom a cytoplazmou buniek, ktoré sú ľahko preukázateľné ultrazvukom.

Vážnym problémom je tiež, ak steatóza pečene prechádza do ďalšieho štádia NAFLD, ktorým je nealkoholová steatohepatitída (NASH, ang. non-alcolcoholic steatohepatitis). Pri tomto type ochorenia chorý človek alkohol nepije vôbec, alebo veľmi málo. Nealkoholová steatohepatitída môže prejsť do fibrózy, cirhózy a tiež do hepatocelulárneho karcinómu. Kým jednoduchá steatóza pečene nie je pre svojho nositeľa nebezpečná, nealkoholová steatohepatitída (NASH) je už počiatkom rozvoja cirhózy a teda ochorenia s nezvratnými fatálnymi dôsledkami.

Zaujme ťa aj: Nepríjemné kožné výrastky – ako sa ich zbaviť v pohodlí domova?

ochorenie pečene

Zdroj: Shutterstock®

Náročné vyšetrenie a liečba

Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) sa neobjavuje iba u dospelých, jej vysoká miera prevalencie existuje aj u detí a dospievajúcich. Z dôvodu úzkeho spojenia tohto ochorenia s cukrovkou typu 2 a obezitou najnovšie modely predpovedajú, že prevalencia tohto ochorenia bude naďalej extrémnym spôsobom stúpať, a to bude mať za následok obrovské ekonomické zaťaženie.

Ľudstvo ešte stále nepozná spoľahlivú, neinvazívnu metódu na diagnostiku nealkoholovej steatohepatitídy (NASH). Pre odhalenie nealkoholového stukovatenia, teda steatózy, stačí jednoduché ultrazvukové vyšetrenie. Pre diagnostiku nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) je nutná omnoho nákladnejšia a náročnejšia biopsia pečene. K tomu je potrebné, aby odobraté vzorky tkaniva pečene následne zhodnotil patológ, ktorý určí stupeň steatózy, aktivity zápalu a fibrózy.

Veľkým problémom je liečba ochorenia. V súčasnosti je obmedzená na zmeny životného štýlu, kde isté zlepšenie môžu poskytnúť podporné lieky na žlčové cesty a pečeň, takzvané hepatoprotektíva, lipotropné liečivá. Poslednou možnosťou je transplantácia pečene. Počíta sa, že v blízkej budúcnosti dosiahne steatóza status epidémie ľudskej civilizácie a bude viesť k zvýšenému dopytu po transplantácii tohto orgánu.

Sójové bôby ako významní pomocníci pri regenerácii pečene

A vedeli ste, že pomocnú ruku môžu popri zdravom životnom štýle podať fosfolipidy?

Významným prostriedkom na podporu regenerácie pečene sa ukazujú esenciálne fosfolipidy, ktoré pochádzajú zo sójových bôbov. Ukázalo sa totiž, že majú takmer identickú stavbu ako membrány väčšiny pečeňových buniek. Táto „náhradná“ stavebná jednotka môže pomôcť pri regenerácii stukovatenej pečene a zlepšiť tak ultrazvukové nálezy a stuhnutosť pečene a tiež významne znížiť hladiny transamináz.

Avšak ani táto cesta nebude účinná, ak sa k nej nepridá plán na zlepšenie celkového životného štýlu. V boji proti chorobám pečene je tak nevyhnutné mať dostatok pohybu a kvalitu stravy bez prebytku nezdravých tukov a cukrov, vrátane „premnoženej“ fruktózy.

Odporúčame: Aké účinky má pečený cesnak? Priprav si ho a zistíš to aj ty!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní